Western & Southern Open Morning Briefing 8/18

1000_(1)
SCHEDULE UPDATE
Wednesday's matches will start at 10 a.m., one hour earlier than previously announced. As a result, gates will open at 9 a.m. The earlier start will help get through the loaded schedule of 43 matches.
 
THREE THINGS TO KNOW
1) After first round byes, the remaining top seeds get their Western & Southern Open underway Wednesday. Second seeded Naomi Osaka, a four-time Major champion, takes on 17-year-old American Coco Gauff and world No. 1 Ashleigh Barty begins her Cincinnati campaign against Great Britain's Heather Watson. Coming off a title in Toronto last week, 2019 Western & Southern Open champion and No. 1 seed Daniil Medvedev will face Mackenzie McDonald, a NCAA champion at UCLA who reached his first career final earlier this month in Washington, D.C.
 
2) Seven past Western & Southern Open champions headline Wednesday's action. In addition to Medvedev, two-time champion Andy Murray faces No. 9 Hubert Hurkacz. Marin Cilic (2016) takes on Tokyo Olympic mixed doubles gold medalist Andrey Rublev while Grigor Dimitrov (2017) plays Alexander Bublik. Garbine Muguruza (2017) will battle Caroline Garcia while Karolina Pliskova (2016) will face Yulia Putintseva and defending champion Victoria Azarenka takes on American Alison Riske.
 
3) American John Isner became the second player in ATP history to hit 13,000 career aces during his win Tuesday. Isner fired 26 aces in his three-set win against Cameron Norrie to bring his career tally to 13,004. He trails only Ivo Karlovic who has hit 13,709 career aces.
 
TRACKING TIME
Nearly four hours of rain delayed play on Tuesday, with several matches finishing well past midnight. In the final match of the day, Caroline Garcia outlasted Sloane Stephens in a match that finished at 2:09 a.m.
 
DON'T MISS THIS
The Bryan Brothers Band, spearheaded by five-time Western & Southern Open champions and the most successful doubles duo of all time Bob & Mike Bryan, will be performing on stage today. Bob's daughter, Michaela, will be performing the national anthem prior to tonight's matches.
 
Results - TUESDAY, AUGUST 17, 2021
ATP Singles Second Round
ATP - [5] Matteo Berrettini (Italy) d. Albert Ramos-Vinolas (Spain) 6-7 (5), 6-3, 7-5
ATP - Benoit Paire (France) d. [6] Denis Shapovalov (Canada) 6-3, 4-6, 7-5
ATP - Lloyd Harris (South Africa) vs [3] Alexander Zverev (Germany) PPD
ATP - [PR] Guido Pella (Argentina) vs Fabio Fognini (Italy) PPD
 
ATP Singles First Round
ATP - [9] Hubert Hurkacz (Poland) d. Alejahdro Davidovich Fokina (Spain) 6-1, 6-7 (3), 6-1
ATP - Grigor Dimitrov (Bulgaria) d. [13] Roberto Bautista Agut (Spain) 6-3, 6-4
ATP - [Q] Tommy Paul (USA) d. [16] Cristian Garin (Chile) 4-6, 6-3, 6-4
ATP - John Isner (USA) d. Cameron Norrie (Great Britain) 4-6, 7-6 (5), 6-4
ATP - Sebastian Korda (USA) d. Laslo Djere (Serbia) 6-4, 6-4
ATP - Marin Cilic (Croatia) d. Aslan Karatsev (Russia) 7-5, 6-3
ATP - Gael Monfils (France) d. Dusan Lajovic (Serbia) 7-6 (0), 6-2
ATP - Alexander Bublik (Kazakhstan) d. [Q] Marcos Giron (USA) 3-6, 6-3, 7-6 (5)
ATP - Reilly Opelka (USA) d. [Q] Corentin Moutet (France) 7-6 (3), 4-6, 6-4
ATP - [WC] Frances Tiafoe (USA) d. Ugo Humbert (France) 7-5, 7-6 (9)
ATP - Lorenzo Sonego (Italy) d. [Q] Carlos Alcaraz (Spain) 6-3, 7-6 (6)
 
ATP Doubles First Round
ATP - [5] Kevin Krawietz (Germany) & Horia Tecau (Romania) d. Federico Delbonis (Argentina) & Diego Schwartzman (Argentina) 7-5, 6-3
ATP - [6] John Peers (Australia) & Filip Polasek (Slovakia) d. Matwe Middelkoop (Netherlands) & Luke Saville (Australia) 6-7 (4), 7-6 (2), 10-6
ATP - Filip Krajinovic (Serbia) & Fabrice Martin (France) d. Rohan Bopanna (India) & Ivan Dodig (Croatia) 1-6, 6-4, 10-7
ATP - Daniel Evans (Great Britain) & Neal Skupski (Great Britain) vs Hubert Hurkacz (Poland) & Jannik Sinner (Italy) PPD
ATP - [WC] Steve Johnson (USA) & Austin Krajicek (USA) vs Felix Auger-Aliassime (Canada) & Marcus Daniell (New Zealand) PPD
 
WTA Singles Draw Second Round
WTA - [1] Ashleigh Barty (Australia) vs [Q] Heather Watson (Great Britain) PPD
 
WTA Singles Draw First Round
WTA - [10] Belinda Bencic (Switzerland) d. Marketa Vondrousova (Czech Republic) 6-3, 7-5
WTA - [12] Simona Halep (Romania) d. Magda Linette (Poland) 6-4, 3-6, 6-1
WTA - [14] Victoria Azarenka (Belarus) d. [Q] Liudmila Samsonova (Russia) 6-2, 6-3
WTA - Coco Gauff (USA) d. [Q] Su-Wei Hsieh (Chinese Taipei) 6-1, 6-2
WTA - [Q] Caroline Garcia (France) d [WC] Sloane Stephens (USA) 7-6(7), 4-6, 6-4
WTA - Dayana Yastremska (Ukraine) d. [WC] Caty McNally (USA) 7-6 (3), 7-6 (1)
WTA - Karolina Muchova (Czech Republic) d. Johanna Konta (Great Britain) 3-6, 7-6 (5), 6-2
WTA - Veronika Kudermetova (Russia) d. [Q] Jasmine Paolini (Italy) 6-3, 6-2
WTA - Ons Jabeur (Tunisia) d. Anett Kontaveit (Estonia) 6-2, 4-6, 7-5
WTA - Jessica Pegula (USA) d. Camila Giorgi (Italy) 6-2, 6-2
WTA - [WC] Bernarda Pera (USA) d. [LL] Rebecca Peterson (Sweden) 6-4, 6-1
WTA - [WC] Samantha Stosur (Australia) d. Elena Rybakina (Kazakhstan) 6-3, 6-3
 
WTA Doubles Draw Second Round
WTA - Jelena Ostapenko (Latvia) & Jil Teichmann (Switzerland) d. [3] Shuko Aoyama (Japan) & Ena Shibahara (Japan) 6-3, 6-3
 
WTA Doubles Draw First Round
WTA - [6] Gabriela Dabrowski (Canada) & Luisa Stefani (Brazil) d. Anna Danilina (Kazakhstan) & Yaroslava Shvedova (Kazakhstan) 6-3, 6-4
WTA - [8] Darija Jurak (Croatia) & Andreja Klepac (Slovenia) d. Marie Bouzkova (Czech Republic) & Lucie Hradecka (Czech Republic) 4-6, 6-3, 10-7
WTA - Paula Badosa (Spain) & Sara Sorribes Tormo (Spain) d. Nadiia Kichenok (Ukraine) & Raluca Olaru (Romania) 6-3, 6-2
WTA - Bethanie Mattek-Sands (USA) & Iga Swiatek (Poland) d. Petra Martic (Croatia) & Shelby Rogers (USA) 2-6, 7-5, 10-5
WTA - Daria Kasatkina (Russia) & Anett Kontaveit (Estonia) vs [2] Barbora Krejcikova (Czech Republic) & Katerina Siniakova (Czech Republic) PPD
WTA - Veronika Kudermetova (Russia) & Elena Rybakina (Kazakhstan) vs Ons Jabeur (Tunisia) & Sania Mirza (India) PPD
WTA - [WC] Magda Linette (Poland) & Bernarda Pera (USA) vs Samantha Stosur (Australia) & Shuai Zhang (China) PPD
 
ORDER OF PLAY - Wednesday, AUGUST 18, 2021
CENTER COURT starts at 10:00 AM
WTA - [4] Elina Svitolina (Ukraine) vs Angelique Kerber (Germany) 
Not Before 11:00 AM
WTA - Coco Gauff (USA) vs [2] Naomi Osaka (Japan) 
ATP - [1] Daniil Medvedev (Russia) vs [WC] Mackenzie McDonald (USA)
ATP - Lloyd Harris (South Africa) vs [3] Alexander Zverev (Germany)
Not Before 7:00 PM
WTA - [Q] Caroline Garcia (France) vs [8] Garbine Muguruza (Spain) 
ATP - Sebastian Korda (USA) vs [2] Stefanos Tsitsipas (Greece)
 
GRANDSTAND starts at 10:00 AM
ATP - Alexander Bublik (Kazakhstan) vs Grigor Dimitrov (Bulgaria)
ATP - [9] Hubert Hurkacz (Poland) vs [WC] Andy Murray (Great Britain)
Not Before 2:00 PM
WTA - [1] Ashleigh Barty (Australia) vs [Q] Heather Watson (Great Britain) 
WTA - Paula Badosa (Spain) vs [3] Aryna Sabalenka (Belarus) 
Not Before 7:00 PM
ATP - [WC] Frances Tiafoe (USA) vs [10] Diego Schwartzman (Argentina)
Not Before 8:30 PM
WTA - [5] Karolina Pliskova (Czech Republic) vs Yulia Putintseva (Kazakhstan) 
 
STADIUM 3 starts at 10:00 AM
ATP - Karen Khachanov (Russia) vs [12] Felix Auger-Aliassime (Canada)
Not Before 12:00 PM
ATP - [4] Andrey Rublev (Russia) vs Marin Cilic (Croatia)
ATP - [11] Jannik Sinner (Italy) vs John Isner (USA)
ATP - Gael Monfils (France) vs [14] Alex de Minaur (Australia)
Not Before 5:00 PM
WTA - Ons Jabeur (Tunisia) vs [6] Iga Swiatek (Poland) 
WTA - Jessica Pegula (USA) vs [12] Simona Halep (Romania) 
To Be Arranged
WTA - Paula Badosa (Spain) & Sara Sorribes Tormo (Spain) vs Coco Gauff (USA) & Caty McNally (USA)
 
COURT 4 starts at 10:00 AM
WTA - [7] Bianca Andreescu (Canada) vs Karolina Muchova (Czech Republic) 
Not Before 12:00 PM
WTA - [11] Petra Kvitova (Czech Republic) vs Veronika Kudermetova (Russia) 
WTA - Jelena Ostapenko (Latvia) vs [13] Jennifer Brady (USA)
WTA - Shelby Rogers (USA) vs [10] Belinda Bencic (Switzerland) 
WTA - [9] Barbora Krejcikova (Czech Republic) vs Dayana Yastremska (Ukraine) 
After Suitable Rest
WTA - [8] Darija Jurak (Croatia) & Andreja Klepac (Slovenia) vs Bethanie Mattek-Sands (USA) & Iga Swiatek (Poland)
 
PORSCHE COURT 10 starts at 10:00 AM
ATP - [LL] Dominik Koepfer (Germany) vs [7] Pablo Carreno Busta (Spain)
ATP - [PR] Guido Pella (Argentina) vs Fabio Fognini (Italy)
Not Before 1:00 PM
ATP - [8] Casper Ruud (NOR) vs Reilly Opelka (USA)
Not Before 3:00 PM
ATP - [Q] Tommy Paul (USA) vs Lorenzo Sonego (Italy)
 
COURT 7 starts at 11:00 AM
WTA - [15] Elise Mertens (Belgium) vs Elena Rybakina (Kazakhstan) 
Not Before 1:00 PM
WTA - [WC] Bernarda Pera (USA) vs [WC] Jil Teichmann (Switzerland) 
Not Before 2:30 PM
WTA - Alison Riske (USA) vs [14] Victoria Azarenka (Belarus) 
After Suitable Rest
WTA - [WC] Magda Linette (Poland) & Bernarda Pera (USA) vs Samantha Stosur (Australia) & Shuai Zhang (China) 
After Suitable Rest
WTA - [6] Gabriela Dabrowski (Canada) & Luisa Stefani (Brazil) vs Victoria Azarenka (Belarus) & Jessica Pegula (USA) 
 
COURT 8 starts at 11:00 AM
ATP - Sander Gille (Belgium) & Joran Vliegen (Belgium) vs Wesley Koolhof (Netherlands) & Jan-Lennard Struff (Germany)
Not Before 1:00 PM
WTA - [1] Sui-Wei Hsieh (Chinese Taipei) & Elise Mertens (Belgium) vs Anna Blinkova (Russia) & Aliaksandra Sasnovich (Belarus) 
Not Before 3:00 PM
WTA - Daria Kasatkina (Russia) & Anett Kontaveit (Estonia) vs [2] Barbora Krejcikova (Czech Republic) & Katerina Siniakova (Czech Republic)
?After Suitable Rest
WTA - Veronika Kudermetova (Russia) & Elena Rybakina (Kazakhstan) vs Ons Jabeur (Tunisia) & Sania Mirza (India)
 
COURT 11 starts at 11:00 AM
ATP - Tim Puetz (Germany) & Michael Venus (New Zealand) vs [7] Lukasz Kubot (Poland) & Marcelo Melo (Brazil)
?After Suitable Rest 
ATP - [WC] Steve Johnson (USA) & Austin Krajicek (USA) vs Felix Auger-Aliassime (Canada) & Marcus Daniell (New Zealand)
?After Suitable Rest 
ATP - Karen Khachanov (Russia) & Andrey Rublev (Russia) vs [2] Marcel Granollers (Spain) & Horacio Zeballos (Argentina)
?After Suitable Rest 
ATP - Daniel Evans (Great Britain) & Neal Skupski (Great Britain) vs Hubert Hurkacz (Poland) & Jannik Sinner (Italy)
Not Before 4:00 PM
ATP - [5] Kevin Krawietz (Germany) & Horia Tecau (Romania) vs [Alt] Marcelo Arevalo (El Salvador) & Fabio Fognini (Italy)
 
Draws
 
GOTTA GET THE APP
For all of the latest scores, updates and tournament information at your fingertips, download the Western & Southern Open App available on the Apple Store and Google Play.
 

Back